Jaký je rozdíl mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím?

Rodina, Manželství, Adopce a náhradní péče, Ostatní

Náš právní řád upravuje registrované partnerství v zákoně č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník a nebo v zákoně 115/2006 Sb. Zákon o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů. Registrované partnerství je dle zákona trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví způsobem stanoveným zákonem. Mnoho lidí si myslí, že jediný rozdíl mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím je název a pohlaví partnerů. To má ale od pravdy velmi daleko. 

 

Registrovaní partneři narozdíl od manželů mohou partnerství uzavřít jen na 14 úřadech v České republice, zatímco se snoubenci mohou vzít v podstatě na jakékoliv matrice nebo českém konzulátu v zahraničí. Manželé mohou mít pracovní volnou v rozmezí 2 dnů na svatbu, při uzavření registrovaného partnerství taková privilegia nejsou. Registrovaní partneři narozdíl od manželů také nemají právo na vdovský či vdovecký důchod a po úmrtí partnera nepřechází na přeživšího partnera jakýkoliv nárok na různé dávky. Partner si nemůže přisvojit dítě druhého partnera, partneři nemohou společně osvojit dítě z ústavu, nemohou být společnými pěstouny a nemají právo si při uzavření partnerství určit, jaké společné příjmení budou používat – pro tuto změnu je třeba žádat dodatečně po registraci. 

 

K této tématice je též důležité zmínit, že dnes 21. 10. 2021 senátní ústavně právní výbor doporučil zamítnout novelu, který by umožnila soudům uznat adopci gay a lesbickém párem, nebo nesezdaným párem ze zahraničí. K tomuto se budeme dále vyjadřovat v budoucím příspěvku. 

Podobné články

Adopce a náhradní péče

Adopce dětí homosexuálními páry a jejich právní ochrana

Adopce dětí u homosexuálních párů je možná, jejich právní ochrana však v komparaci s heterosexuálními páry není rovná. Homosexuálové jsou často nuceni český právní systém v tomto ohledu obcházet – v zájmu ochrany jejich rodiny a tato problematika se pak přesouvá do jakési šedé zóny práva.

Read More »
Manželství

Vyživovací povinnost

Vyživovací povinnost a často kladené otázky Rodina, Společné jmění manželů, Výživné, Nezletilý Vyživovací povinnost Pojem výživné není v zákoně obecně definován, avšak často je charakterizován

Read More »
Adopce a náhradní péče

Rodičovská odpovědnost

Rodičovská odpovědnost Rodina, Manželství, Adopce a náhradní péče, Výživné, Nezletilý Základní náhled na rodičovskou odpovědnost Podle § 858 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, rodičovská

Read More »